A mesteralakoktól egyes teoretikusok megkívánják, hogy érintkezzenek a pajzsszegéllyel. A keresztek nagy részénél ez a kívánalom nem teljesül, de geometriai alakzatok, ezért hol ide, hol oda számítják őket. (Hazai szerzőink mesteralaknak tekintik őket.)
A pajzsot leggyakrabban egyenes vonalakkal osztják, de előfordulnak homorú, domború, hullámos, fogas, fűrészes, fodros, lépcsős stb. osztóvonalak is. Ez a gyakorlatban lehetetlenné teszi, hogy a szinte végtelen számú mesteralakot teljes rendszerbe lehessen foglalni – a kézikönyvek általában megelégszenek azzal, hogy a leggyakrabban előfordulókat bemutassák.
HasításokA pajzsnak függőleges vonallal történő osztása a hasítás. Egy függőleges (általában a pajzs közepén áthaladó) osztóvonal hasított pajzsot hoz létre. Arannyal és kékkel hasított pajzsú címert használt például a középkorban az aacheni dóm káptalanja az arany mezőben a fekete birodalmi sassal (itt csak előtűnő fele látható), a kék mezőben arany liliomokkal. A voltaképpen német és francia pajzsokból összeállított fantáziacímert Nagy Károlyénak (768– 814) tartották.
Gyakran láthatunk többször hasított pajzsokat. Páratlan számú osztóvonal esetén a pajzsot háromszor, ötször stb.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.