rubicon

Mesmer és a magnetizmus

7 perc olvasás

A 18. században a felvilágosodás eszméje új távlatokat nyitott a tudományosságban. A korábban érvényes, támogatott vagy elutasított elképzelések, mint a mágia vagy a csoda helyére a természettudományok és az orvoslás léptek. Európában tudós társaságok szerveződtek, amelyek a tudás hierarchiájára építve hozták létre a tudományok új „szentélyeit”, az akadémiákat. A tudomány és az okkultizmus közötti különbségeket ezek a társaságok voltak hivatva meghatározni. Franz Anton Mesmer tézisét a mágnesesség gyógyítóerejéről nem kisebb személyiségek vitatták és vizsgálták, mint az elektromosság tudós felfedezői, Lavoisier és Benjamin Franklin. Személyiségét azóta is ambivalens módon ítélik meg: gyakran sarlatánként emlegetik, máskor pedig olyan emberként, aki megelőzte korát a hipnózis, a pszichoterápia, a mentális gyógyítás, sőt a tudattalan felfedezőjeként. 

Franz An­ton Mesmer (1734–1815) disszer­tá­ció­ja, amely a De inf­lu­xu pla­ne­ta­rum in cor­pus hu­ma­num hang­za­tos cí­met vi­se­li, Pa­ra­cel­sus, Fludd, va­la­mint New­ton ta­nait fej­lesz­tet­te to­vább. Írá­sá­nak lé­nye­ge: bi­zo­nyos köl­csön­ha­tás ész­lel­he­tő az égi­tes­tek, a Föld és an­nak lé­lek­kel ren­del­ke­ző la­kói kö­zött. E köl­csön­ha­tás („gra­vi­tas uni­ver­sa­lis”, azaz egye­te­mes

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.