Az erőszakos etnikai „tisztogatás” – csupán az újkor időszakát szemlélve – a 19. század elejétől a 20. század végéig jelen volt történelmünkben. Korai példákat szolgáltatott a gyarmatosítás, az amerikai polgárháború, a cárizmus intézkedései és a Balkán (Kis-Ázsiával és a Kaukázussal együtt), amely az 1990-es évek jugoszláviai polgárháborújáig az európai etnikai „tisztogatás” laboratóriuma lett.
A gyarmati hatalmaskodásból kiinduló erőszakos etnikai „tisztogatás” éppúgy hozzátartozott a nagypolitika eszköztárához, mint a homogén nemzetállamok létrehozása, ahol a lakosság mozgatása a vélt politikai stabilitást szolgálta. A 20. században a demokráciák és diktatúrák egyaránt éltek ezzel a módszerrel, sőt együtt is működtek a végrehajtásában. Ezért az etnikai „tisztogatás” globális jelenség volt. Ráadásul a deportálásokat többnyire nem idegen hadseregek, hanem az állami szervek követték el saját állampolgáraikkal szemben.
Az első világháború döntő mérföldköve volt az európai etnikai „tisztogatásnak”. Ezután Európa megismerte az etnikailag definiált „belső ellenség” fogalmát, velük szemben erőszakosan is felléphettek. Végül Hitlernek a második világháborúban a kelet-európai népek elleni kíméletlen etnikai „tisztogatása” és faji kiközösítése, továbbá az európai zsidóság tömeges legyilkolása mozgósította a nácizmus ellenfeleit, s ez 1945-ben bumerángként ütött vissza a legyőzött németekre.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.