Az elmúlt évszázadok háborúi során életüket vesztett katonákat a legtöbb esetben tömegsírokban földelték el, s ezt a feladatot legtöbbször nem a győztesek végezték el, hanem többnyire a környék lakossága. Volt, amikor önként – főleg ha az „övéikről” volt szó –, s volt, amikor kényszer hatására végeztek el a „feladatot”. A lehetőség szerinti gyors és tömeges temetésekre nem egy esetben – vagy szinte kivétel nélkül mindig – közegészségügyi okból került sor.
Ismeretesek a magyar múltból olyan példák, amikor főnemesi család tagja vállalkozott arra, hogy jobbágyai segítségével temesse/temettesse el a hősi halottakat. Kanizsai Dorottya cselekedete történelmivé magasztosult, amikor a mohácsi csatvesztés (1526) után a magyar elesettek földi maradványait méltó módon temettette el.
A történelem folyamán az egymással szemben álló/hadakozó felek között kialakult az a gyakorlat – amely egyébként nem mindig érvényesült –, hogy egymás halottait is megfelelő tisztelettel kezeljék, megadják nekik a végtisztességet. Ez a példásnak is tekinthető magatartás a 19. században teljesen elfogadottá vált, és a szokásjogot lassan a nemzetközi szabályozás váltotta fel. A különböző országok nemzetközi
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.