rubicon

Mátyás király és a szebbik nem

„Néha szerelembe keveredett egy-egy nőcskével"
12 perc olvasás

Antonio Bonfini, a király itáliai történetírója bizonyára nem véletlenül tartotta feljegyzésre érdemesnek, miszerint az osztrák városokban Mátyás „megtapasztalta, hogy ott van a gyönyörök otthona, a földi élvezetek tárháza. Még nem felejtette el Bécs csábításait, emlékezett rá, hogy tüzesebb korában ezek néhanapján őt is legyőzték.” (Kulcsár Péter fordítása) Majd néhány sorral később a királyt jellemezvén a következőket vetette papírra: „Az emberi gyönyörűségektől nemigen hagyta magát megfosztani, néha szerelembe keveredett egy-egy nőcskével, de az asszonyoktól tartózkodott.” 

Cillei Erzsébet

Mátyás első jegyese Cillei Ulrik és Brankovics Katalin Erzsébet nevű leánya, György szerb despota unokája volt. 1448 tavaszán őt először Hunyadi László jegyezte el, mely esemény a Hunyadi és Cillei famíliák között időlegesen békét teremtett. Néhány hónappal később, amikor a rigómezei csatában a töröktől vereséget szenvedett Hunyadi János serege maradékával hazatérőben volt, Brankovics György – régi sérelmei miatt – elfogatta a kormányzót. Szabadon bocsátása fejében Hunyadinak túszként kellett hátrahagynia idősebbik fiát, továbbá meg kellett erősítenie Erzsébet és Hunyadi László eljegyezését. A despota nyilvánvalóan a kézfogóval kívánta politikai pozícióját erősíteni. A gyorsan változó belpolitikai helyzetben azonban Brankovics pozíciói rövid időn belül jelentősen megrendültek. Az 1450 márciusában tartott országgyűlésen a rendek támogatásukról biztosították a kormányzót arra az esetre, ha Brankovics ellen büntető hadjáratot indítana, s elkobozná magyarországi birtokait. Szorult helyzetében a despota szabadon bocsátotta Lászlót, s az eljegyzést is felbontották.

Brankovics azonnal tárgyalásokba kezdett a kormányzóval, majd 1451. augusztus 7-én békét kötöttek, melyet immár Hunyadi Mátyás és Erzsébet kézfogójával erősítettek meg. Az egyezség egyúttal a házassági szerződést is részletesen tartalmazta. Eszerint Mátyás gyűrűt vált a szerb fejedelem unokájával, az akkor mindössze tízesztendős Erzsébettel, és legkésőbb 1453. december 6-áig oltár elé vezeti. Erzsébet a jegyesség idején Hunyadi János házában él, ahol továbbra is gyakorolhatja ortodox vallását. Kísérete – melyhez ortodox pópák is tartoztak – tagjait szabadon választhatja ki. A Cilleiek politikai irányváltása miatt azonban a szerződés ellenére nem került sor az egybekelésre. 1455 augusztusában Hunyadi és Cillei újabb szerződést kötöttek, melynek részét képezte Mátyás és Erzsébet

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.