Régi, előkelő nemzetségből származott, egyenes útja vezetett a köztársaság hatalmi gépezetébe. Ügyes intrikus volt, s fontos szerepet játszott az I. triumviratus létrehozásában. Politikusi rátermettsége azonban nem párosult katonai tehetséggel, ez okozta később a vesztét. Róma leggazdagabb emberének tartották, de Plutarkhosz ekképp kezdte Crassusról írt életrajzát: „A rómaiak azt mondják, hogy Crassus sok jó tulajdonságát egyetlen hibája homályosította el: a kapzsiság. Úgy látszik, hogy ez minden más tulajdonságánál erősebb volt.” Ez a híre a parthusokhoz is eljutott, akik – a legenda szerint – Crassus levágott fejét uralkodójuk elé vitték, s az a legyőzött római vezér szájába forró aranyat öntetett.
A Licinius Crassus nemzetségnek három fő ága létezett a Kr. e. 2–1. században, és az egyes személyeket nagyon nehéz azonosítani a nevek egyformasága miatt. Az egyik ág például a Dives (Gazdag) cognoment viselte, s minthogy Marcus Licinius Crassust Róma leggazdagabb emberének tartották, természetszerűleg a történészek is a Dives ággal kapcsolták össze, holott erre semmilyen bizonyíték sincs. Sőt, minden jel arra utal, hogy vagyonát Crassus nem örökölte, hanem meglehetősen gyanús körülmények között harácsolta össze.
APróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.