A központi hatalmak országai közül Magyarországot hívták meg utolsóként a párizsi békekonferenciára. A békekonferencia figyelme először Németországra és Ausztriára irányult. A győztes hatalmak később azzal szembesültek, hogy Magyarország meghívásának még a feltételei sincsenek meg: Budapesten ugyanis nemzetközileg el nem ismert kormányok irányították az ország sorsát. Ez csak 1919. november végén változott meg, amikor a nagyhatalmak elismerték Huszár Károly „koncentrációs” kabinetjét mint Magyarország legitim kormányát.
A békekonferenciára szóló meghívólevél december 2-án érkezett meg Budapestre. A magyar kormány tagjai tisztában voltak azzal, hogy szigorú békefeltételekkel kell számolniuk. Ám tudatában voltak annak is, hogy az adott helyzetben Magyarországnak nincs más választása, mint kiküldeni Párizsba békedelegátusait. Erre végül 1920. január 5-én került sor.
Szerzőnk, az opavai Sziléziai Egyetem és a prágai Közgazdaság-tudományi Egyetem oktatója a Huszár Károly vezette magyar kormány nemzetközi elismerésének és a békekonferenciára való meghívásának történetét követi nyomon, s részletesen bemutatja, hogyan állították össze a küldöttséget, milyen feladattal és várakozásokkal indították útnak Párizsba 1920 januárjában.
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.