Az első világháború után nekilendülő magyar kivándorlás célterülete az USA korlátozó rendeletei miatt Latin-Amerika lett, különösen az Egyesült Államokhoz közeli térségek: Kuba és Mexikó. A Tanácsköztársaság bukása után számottevő a politikai motívumoktól ösztönzött (baloldali) emigráció is. Az 1930-as évek végén pedig megnőtt az ide érkező magyar zsidók száma.
A fő fogadó ország – kedvező feltételei és ígéretei miatt – azonban mégis Brazília lett, ahol 1929 körül már
70-80 000 magyar élt. Többségük az elcsatolt területekről indult el: Erdélyből, a Vajdaságból, a Felvidékről. Főként Romániában és a délszláv államban állami „ösztönzés” is érzékelhető. E magyarok többsége paraszt volt, akiket a földéhség vitt Amerikába.
Több tízezer magyar élt ekkor már Argentínában, de jelentős, több ezres lett a magyarok száma Kubában, Mexikóban, Venezuelában és Uruguayban is. A két világháború között azonban már több száz, esetleg néhány ezer fős magyar szórványról tudunk Chilében, Peruban, Paraguayban, Kolumbiában is. A Latin-Amerikában élő magyarok összlétszáma a második világháború előtt megközelíthette a 150-180 000 főt.
Kiránduló magyar iskolások csoportja. Montevideo, 1931Többségük, elsősorban vidéken, a magyarországinál is rosszabb viszonyok közé került az ültetvényes haciendák szorításában. Magyar nevű falvaik: Rákóczifalva, Boldogasszonyfalva, Szentistvánfalva, Mátyáskirályfalva. Buenos Aires nyomornegyedeinek egyikében a 180 magyar családot tömörítő zóna lakói keserűen az Árpádfalva nevet adták a telepnek. Uruguayban egy falut lakói Új-Jászberénynek neveztek el.
Ez a két évtized a szervezet- és lapalapítások korszaka is. Kontinentális jelentőségű magyar nyelvű újságok elsősorban Buenos Airesben születtek: a Magyar Lapok, a Délamerikai Magyarság, az Új Világ, melyek a Sa˜o Paulo-i Délamerikai Magyar Hírlappal és az Új Magyarsággal együtt fontos forrásai a magyarság
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.