A 20. század kétségtelenül az emberiség legvéresebb évszázada volt. A második évezred utolsó száz évében több embert pusztított el az államilag szervezett erőszak, mint az azt megelőző évezredek összességében. A múlt évszázadban emberek tízmilliói szenvedtek és haltak meg különböző megváltó eszmékként hirdetett ideológiák áldozataiként. Ezen ideológiák legvéresebbjei közé tartozott a rasszizmusba torkolló, vad nacionalizmus, a bolsevista köpenybe burkolódzott kommunizmus, a fasizmus és nácizmus nevek alatt szereplő nemzetiszocializmus, valamint a század végén előretörő iszlám fundamentalizmus (George W. Bush elnök szavaival: „muzulmán fasizmus”). Ezen ideológiák, illetve „világmegváltó eszmék” különböző válfajai egymással versengve gyötörték, kínozták és pusztították a huszadik század emberét.
A 20. század nagy emberirtásai között a legismertebb a Hitler által véghezvitt zsidó holokauszt, melyben mintegy hatmillió zsidót – köztük több százezer magyart – irtottak ki a náci haláltáborok egyikében-másikában. Ez a pontosan megtervezett és nagy precizitással kivitelezett zsidóirtás szinte mindenütt közismert a nagyvilágban. Sajnos ez nem vonatkozik a Gulagként ismert másik nagy emberirtásra, amelynek léte csak mostanában kezd bekerülni a köztudatba. A jeles Gulag-kutató, Stark Tamás írja néhány évvel ezelőtt megjelent tanulmányában, hogy akkoriban vett részt egy Gulag – Mítosz és valóság című nemzetközi konferencián, ahol akadtak olyan hozzászólók is, akik „még a Gulag létezését is megkérdőjelezték”.
A kommunizmus fekete könyve címmel 1999-ben megjelent összefoglaló munka szerint a marxizmus kiteljesedése közel százmillió ember életébe került. A kötet szerzői szerint ezen százmillióból mintegy 20 millió közvetlenül Sztálin, 65 millió pedig Sztálin legkedvesebb tanítványa, Mao Ce-tung számlájára írható. A Sztálin által elpusztított 20 milliónak (egyes források szerint 26-30, esetleg 45-50 milliónak) legalább egy százaléka magyar volt, akik a második világháború folyamán vagy közvetlenül azt követően kerültek a szovjet rabszolgatáborok egyikébe. Ez az egy százalék parányi számnak tűnik, amely szinte teljesen elvész a tízmilliók sorai között. Azonban egy kis nemzet esetében hatalmas és a nemzet jövőjét is befolyásoló emberveszteséget jelent.
Magyarország
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.