A vadászélmények izgalmait megsokszorozhatja, ha egzotikus tájakon, a hazaitól minden vonatkozásban eltérő táji környezetben cserkészhet a vadász. A ritka pillanatokra, a vad elejtésére évtizedekig emlékszik, annak ellenére, hogy útleírásaiban terjedelmesebb részeket szentel az utazások során szerzett élményeknek, tapasztalatoknak, emberi találkozásoknak. A távoli vidékeken megtett utak, az egzotikus őserdei vagy szavannai, olykor magashegységi környezet önmagában ellenállhatatlan mágnesként vonzotta hazánk fiait, vállalkozó szellemű, a kockázatoktól sem visszariadó vadászait Afrika, Ázsia, Amerika legnehezebben hozzáférhető, legvadabb tájaira.
A köztudatban sokáig élt az a vélekedés, mely szerint a múltban csak a vagyonos, dúsgazdag arisztokraták engedhettek meg maguknak költséges vadászutazásokat. S valóban, a legismertebb vadászok, Apponyi Henrik, Széchenyi Zsigmond, Teleki Sámuel, Vojnich Oszkár földbirtokaik jövedelméből szerelték fel karavánjaikat, s minden kényelemmel ellátott vadásztáboraikban fizetett helyi segítők tucatjai lesték kívánságaikat. A hatalmas útiköltség, a hajó- és poggyászjegyek árának előteremtése, a drága lőfegyverek és lőszerek, a tábori felszerelések megvásárlása, a létfenntartás biztosítása, az engedélyek beszerzése, az útvonalak megtétele, a vadak bőrének, trófeáinak kikészítése, hazajuttatása, Afrikában a teherhordók, a pagazik és a helyi vezetők, a kirongózik fizetése számukra nem okozott nagy gondokat, mert a duzzadó erszény az őserdők sűrűjében is gyógyírként hatott számos problémára. A gazdagság azonban nem bűn, s előnyei nem homályosíthatják el tehetős vadászutazóink érdemeit. Az ő utazásaik is messze túlmutattak a kritikusaik által csupán úri passzióként emlegetett tevékenységen.
A valóságban azonban számos szegénysorból származó, vagyontalan, de minden megpróbáltatást vállaló, lényegében önfenntartó magyar vadászt is ismerünk. Ők keserves munkával, rengeteg nélkülözéssel, nyomasztó bizonytalansággal küszködve járták a világot. Létfenntartásuk minden feltételéről a vadászat révén, az elejtett zsákmány, a trófeák, illetve a kiegészítő tevékenységként folytatott állatgyűjtés és értékesítés kiszámíthatatlan jövedelméből kellett gondoskodniuk. A vadászzsákmány számukra a szó szoros értelmében élethalálkérdés volt, mert megélhetésüket kizárólagosan ez biztosította. Nem számíthattak otthoni támogatásra, önerejükre, találékonyságukra voltak utalva.
E kategóriába tartozott Bíró Lajos, Xántus János, Kittenberger Kálmán, Mészáros Kálmán, Molnár Gábor és Sáska László. Ők valamennyien szinte teljesen önerőből, a nulláról indulva tettek emlékezetes vadászutakat, s hónapokig, olykor évekig tartó expedícióik – eredményeiket tekintve – szemernyit sem maradnak el vagyonosabb vadásztársaik teljesítményeitől.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.