rubicon

Magyar nemzeti panteonok és panteontervek a 18–19. században

Online Plusz a Rubicon 2014/7-es lapszámához
5 perc olvasás

Az építészeti alkotásokban megnyilvánuló nemzeti panteonalapítási kísérleteket általában a francia forradalom időszakáig szokás visszavezetni. Az ún. panteonizáció és a nemzeti panteonok megszületése azonban ennél jóval összetettebb jelenség, különösen igaz ez a 19. század végi, mindenekelőtt a millenniumi ünnepségek körül született magyar panteontervezetek esetében. A panteonok és panteonalapítási kísérletek számtalan formát ölthettek a „virtuális" irodalmi hőskatalógusoktól kezdve, a reprezentatív nemzeti sírkerteken és szoborcsarnokokon át egészen a vásári látványosságként az alsóbb társadalmi rétegek számára a „nemzeti történelmet" befogadható módon prezentáló panoptikumokig, viaszbáb galériákig.

A szakirodalomban bevett „szigorú” terminológia szerint a panteonok az emléktemplom-jellegű köztéri alkotások sorába tartoznak, melyek őstípusának a párizsi Panthéont tartják. A londoni Westminster a székesegyházak altemplomainak spontán panteonizációjára, míg a regensburgi Walhalla a földi maradványokat nem tartalmazó emlékcsarnokokra hozható fel példaként. A francia épület a két funkciót vegyíti. Ezek az előképek állandó hivatkozási alapként szerepelnek a 18–19. századi magyar diskurzusokban is. A panteonizáció kialakulását, a ma is szemlélhető, látogatható nemzeti panteonjainkra való tekintettel, elsősorban két oldalról érdemes vizsgálni. Egyrészt az emlékműszobrászat, másrészt a panteon mint sajátos épülettípus és nemzeti kultuszhely története felől. A két jelenség a 19. század közepére, illetve második felére gyakran összekapcsolódott, változatos formáit alakítva ki a nemzeti panteonoknak. Érdemes röviden szólni az irodalmi panteonizációnak a „hosszú századfordulón” virágzó formáiról, hiszen ezek kedvező közeget teremtettek a később különböző

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.