rubicon

„Magyar! Mentsd meg a világot!"

Magyarország angol-amerikai képe, 1848-1867
23 perc olvasás

A kortárs brit és amerikai közvélemény Kossuth Lajost szinte azonosította az 1848–49-es forradalommal és szabadságharccal és a kormányzó-elnök emigrációs életszakaszában gyakran Magyarországgal is. 

A magyar szabadságharc az angolszász közvéleményben Kossuth Lajost jelentette. Több angol költő tollából született vers Kossuthról és a magyarokról, Walter Savage Landor szavaival „Magyarországban és egyedül Magyar­­országban lángolt tisztán, tágasan és hevesen a szabadság lelke…” 

Manapság gyakori Kossuth emigrációjának elítélése, Világos után négy nappal történt elmenekülése az országból (álnévre kiállított útlevéllel, megváltoztatott arccal, feleségét és tábornokait hátrahagyva) Magyarországon nem vált ki lelkesedést. 

Az élő és rendkívül tevékeny emigráns Kossuth azonban vélhetően nagyobb szolgálatot tett hazájának Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban s később Itáliában, mint ha Aradon vagy a pesti Újépületben a többi áldozattal együtt kivégzik. Hatása így az egész művelt világra kiterjedt, és Magyarországot újra ráhelyezte a világpolitika térképére.

Miután Amerikában tudomást szereztek Kossuth Lajos törökországi internálásáról, Pierre Soulé

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.