Ismeretes, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a hatalom nagy szerepet szánt céljai elérése, így a kollektivizálás előmozdítása érdekében is a különféle agitációs és propagandaeszközöknek.
A sajtóban napvilágot látó írásokban, illetve a képi ábrázolásokon megelevenített idealizált világ, persze, messze állt a kényszerek és az erőszak mentén mozgatott valóságtól. Írásunk a Ludas Matyiban, a korszak kultikussá vált vicclapjában fellelhető karikatúrák közül azokat állítja középpontba, amelyek tematikailag a kollektivizálás köré fonódnak.
Mi minden olvasható ki ezekből a rajzokból? Milyen mögöttes tartalom rejlik a megelevenített rövid történetekben? Melyik szereplő szájába milyen mondatok, illetve miért éppen azok kerültek? A karikatúrák tanulmányozása révén is közelebb juthatunk a korszak árnyaltabb megismeréséhez.
A Ludas Matyinak mint vicclapnak a funkciója a nevettetés lett volna. Ám az újság szoros pártirányítás alatt állt, a lap által közvetített tartalom pedig politikummal erősen átitatódott. A kommunista vezetés a lap szerkesztésére vonatkozó közvetlen utasításokon keresztül gondoskodott arról, hogy a karikatúra műfaji adottságait messzemenően kiaknázhassa: „A Ludas Matyi feladata, hogy azok számára is érthetően és szemléletesen írjon, akik politikával nem foglalkoznak, akik más
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.