A kultusz valamely dolog vagy személy – általában eltúlzott – csodálata és tisztelete. Egy kultusz kialakulásának, elterjedésének és uralkodóvá válásának előfeltétele, hogy emberek csoportja vagy csoportjai előmozdítsanak vagy támogassanak valamely – gyakran vallási vagy politikai – „ügyet”, illetve bálványozzak és csodáljanak egy személyt, például vallási, politikai vagy katonai vezetőt, esetleg hőst. Az utóbbi esetben személyi kultusszal van dolgunk. A személyi kultusz, amely mára hitelét vesztette az európai országok legnagyobb részében, olyan politikai kultúrákban virágzott leginkább, amelyeket diktatórikusnak vagy totalitáriusnak nevezhetünk.
A személyi kultuszok jellegzetessége, hogy a (túlnyomórészt irracionális) hiedelmek birodalmába tartoznak, mivel legnagyobb részükben fikciók. A kultusz tárgyát képező személynek, valamint képességeinek és hajlandóságainak felnagyított, imaginárius képét hozzák létre és ápolják azok, akik a kultuszt irányítják. A kultuszteremtők aktivitásának köszönhetően némely „Nagy Vezér” eljut arra a szintre, amely semmivel sem marad el a halhatatlanságtól. A legfényesebb példája ennek Kim Ir Szen, aki holtában is élő.
A teljesen kiagyalt személyi kultuszokkal párhuzamosan vannak kifinomultabb változatok is. Olyanok, amelyekben a Nagy Személyiség életrajzának ténybeli és fiktív elemeit gondosan összekeverik. Jóllehet a személyi kultusz ritka jelenség a hagyományosan demokratikus finn politikai kultúrában, szemléletes példája ennek a változatnak Lenin finnországi kultusza az 1970-es esztendőben. Ebben tetten érhetjük a problematikus emlékezet és a törékeny nemzeti identitás oly módon történő elegyítését, amely lehetőséget nyit az emlékezet manipulációjára és végső soron az ideológia útján történő történelmi reprezentációra.
A személyi kultusz egy másik kifinomult változata Finnországban C. G. A. Mannerheim (1867–1951) marsallnak a legutóbbi időkben felelevenített kultusza, aki sok külföldi szemében is a legnagyobb finn háborús hős. Ennek a kultusznak a sorsa bonyolultabb, mint Leniné, mivel Mannerheim hírneve – a finn politikai kultúra változékonysága miatt – a hitelét vesztett jelentéktelen személyiség és az egyetlen finn születésű „Nagy Politikus Férfiú” szélsőségei között ingadozott Finnországban.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.