rubicon

Legyen a mocskolódás a másik fél monopóliuma! – Egy fejezet az amerikai választási sárhajigálás történetéből

lock Ingyenesen olvasható
3 perc olvasás

Steven Grover Cleveland, az Amerikai Egyesült Államok huszonkettedik és huszonnegyedik elnöke testes, „bikanyakú”, bajuszos férfi volt, aki indulatosan, de igen barátságosan viselkedett. Buffalo polgármestereként (1882), majd New York állam kormányzójaként (1883–1885) takarékos és tisztességes kormányzatot hozott létre. Jelszava ez volt: „A közhivatal a közösség bizalma!” Sikerei és népszerűsége miatt a demokraták 1884-ben elnökjelöltjükké választották. Mivel 113 kilogrammot nyomott, ő lett volna az ország legsúlyosabb elnöke – ha 1909-ben a 150 kilós William Howard Taft nem költözhetett volna be négy évre a Fehér Házba.

Mit érdemes még tudni Grover Cleveland-ről? Mivel támadták politikai ellenfelei? Hogyan sült el visszájára az ellene indított lejáratási kampány?

Cleveland sokgyermekes, vidéki lelkipásztor családban született 1837-ben. Nem járhatott egyetemre, egy ideig a vakok iskolájában tanított New York-ban, majd Buffalo városában kapott állást egy ügyvédi irodában. 1859-ben szerzett ügyvédi oklevelét. Élete nagy részét agglegényként élte le, napjait a munka töltötte ki, pihenésképpen sörözni és horgászni járt barátaival. Kerületi ügyészhelyettesként (1863–1865), majd Erie megye sheriffjeként (1871–1873) szigorú, megvesztegethetetlen köztisztviselőnek bizonyult.

Cleveland elnök
Cleveland elnök, Színes litográfia 1888-ból

Nation című lap újságírója az 1884-es amerikai elnökválasztási kampány során így sajnálkozott: „A pártviszályok még sohasem süllyedtek ilyen mélyre ebben az országban!” Mindkét fél támogatói botrányosnak próbálták feltüntetni az ellenfél magánéletét. A demokraták publikálták a republikánus jelölt, az egykori szenátor és külügyminiszter James G. Blaine üzletemberekhez írott leveleit, hogy bebizonyítsák korruptságát. Alelnökjelöltje, John A. Logan hírhedt volt a vasúttársaságokkal megkötött korrupt szerződéseiről. Egy kortárs szerint a jelölőgyűlésen a liberális republikánusok a taps után megpróbálták befogni az orrukat, a demokrata párti lapok pedig azt harsogták, hogy Blaine „úgy dagonyázik a vesztegetésekben, mint egy rinocérosz az afrikai tócsákban.”

James G. Blaine, a republikánus jelölt, 1860 körül

Clevelandről viszont köztudott volt, hogy sorra megvétózta a vállalkozókkal kötött korrupt szerződéseket. A New York World című lap így sorolta fel azt a négy okot, amiért őt érdemes támogatni: „1. Ő egy becsületes ember. 2. Ő egy becsületes ember. 3. Ő egy becsületes ember. 4. Ő egy becsületes ember.” A demokraták New York-i főnöke ugyan utálta őt, mert megakadályozta, hogy vesztegetésekkel feltöltsék a pártkasszát, de erre a wisconsini Edward S. Bragg így felelt: „Szeretjük Clevelandet az ellenségei miatt, akikre szert tett!” Mivel a republikánusok semmilyen közéleti vétséget sem tudtak feltárni a múltjából, hát „buffalói hóhérnak” nevezték el, mert sheriff korában neki kellett felakasztania két halálra ítélt gyilkost. Helyettesei felajánlották, hogy elvégzik helyette a feladatot, de Cleveland úgy vélte, kötelessége vállalni a kellemetlen teendőket is, és maga nyitotta meg az állványt az elítéltek lába alatt. Az amerikai társadalmat azonban nem rázta meg ez a hír, hiszen az egyik halálra ítélt személy apagyilkos volt.

A republikánus újságírók ezután Cleveland magánéletében kezdtek kutakodni. 1884. július 21-én a Buffalo Evening Telegraph a következő szöveget tett közzé címlapján: „Szörnyű történet! Egy sötét fejezet egy közéleti ember életében!” Az alcím pedig így hangzott: „Maria Halpin és Cleveland kormányzó fiának szomorú története.” A „szomorú történet” annyi volt, hogy az elnökjelöltnek ifjabb korában törvénytelen gyermeke született egy buffalói özvegyasszonytól, akit azóta is anyagilag támogatott. A republikánus párti New York Sun újságírója alig talált szavakat felháborodásában: „Nem hisszük, hogy az amerikai nép tudatosan megválasztana elnökké egy durva kicsapongót, aki magával hozná kurtizánjait Washingtonba és kényelmes szállást biztosítana nekik a Fehér Házban!” Csak úgy emlegették az elnökjelöltet, mint „libertinust”, „fattyú apát”„erkölcsi leprást”„visszataszító infámiával szennyezett embert”, aki „rosszabb egy zsebtolvajnál.” Amikor Clevelandet megkérdezték választási kampányának szervezői, hogy mit feleljenek a vádakra, így szólt: „Mondják el az igazságot!”

Frank Beard karikatúrája Cleveland törvénytelen gyermekéről

Érdemes megjegyezni, hogy Cleveland apasága távolról sem volt bizonyos. Az 1870-es évek elején rendszeres látogatója volt egy buffalói kétgyermekes özvegyasszonynak, Maria Crofts Halpinnek, aki azonban más férfiakat is részesített kegyeiben, és amikor 1874-ben fiút szült, Oscar Folsom Clevelandnek keresztelte, mert maga sem tudta, hogy Oscar Folsom-e az apa, vagy Grover Cleveland. Mivel a hölgy férfilátogatói valamennyien házasok voltak, az agglegény Cleveland vállalta az apaságot, és árvaházban, majd barátainál neveltette a gyereket, akit el kellett vetetnie alkoholista anyjától. Az asszony egyszer el is rabolta az árvaházból a gyermekét, de 500 dollár fejében lemondott róla, és férjhez ment, a gyermeket pedig egy gazdag házaspár örökbe fogadta.

Viszonzásképpen a demokraták is összegyűjtöttek mindent, amivel csak Blaine-t megvádolhatták, és bemutatták Clevelandnek a dokumentumokat. Ő megkérdezte segítőtársait, hogy valamennyi iratot összeszedték-e, majd az igenlő válasz után apró darabokra tépte a papírokat és a foszlányokat is elégettette. „E választási hadjáratban a mocskolódás legyen a másik fél monopóliuma!”, jelentette ki. Egy meggondolatlan republikánus pap ekkoriban nevezte el „a rum, a római pápák és a rebellió pártjának” a demokratákat, mire a felháborodott írek ugyanúgy Cleveland mellé álltak, mint sok reform-párti republikánus. Ez utóbbiak egyike így fogalmazott: „Azt mondták nekünk, hogy Blaine úr hibákat követett el a hivatalában, de magánélete folttalan, Cleveland úr pedig a hivatali integritás modellje, de bűnös viszonyt folytatott. Ezért Cleveland urat választjuk meg a közhivatalra, Blaine urat pedig visszaküldjük a magánéletbe, ahol olyan rajongásra méltóan viselkedett!”

Cleveland beiktatása, 1885
Cleveland beiktatása, 1885

Így is történt, Cleveland rendkívül szoros küzdelemben megnyerte a választást, s 1885-ben beköltözhetett a Fehér Házba, amelyet 24 éve hagyott el az utolsó demokrata párti elnök. 

Ellenfelei ezt skandálták a tömeggyűléseken: „Mama, mama, hol a papa?” Amire a támogatói így válaszoltak kórusban: „A Fehér Házban, ha-ha-ha-ha!”

103 cikk ezzel a kulcsszóval