Budapest ostromának emlékezete 1990-ig szigorú kánon keretein belül történt. E sorok írója jól emlékszik még arra az időszakra, amikor az iskolai ünnepélyeken úttörők és kisdobosok mondták fel a kötelező történeteket az éppen csak karórákat nem osztogató szovjet katonák humánumáról és a gaz fasiszták rémtetteiről. A liberalizálódó diktatúra ugyan már 1986-ban megengedte, hogy a Svájcban élő Gosztonyi Péter a „felszabadulás” tézist cáfoló előadást tartson a Kossuth Klubban, de az effajta rendezvények kivételesnek számítottak.
Felszabadulás?A budapesti lakosság azon része, amely átélte az ostromot, meglehetősen széles skálán értékelte annak következményeit. Akiknek az életét mentették meg a szovjet katonák, azok számára 1945 érzelmi okokból elsősorban felszabadulást jelentett. Akik viszont nem ebbe a csoportba tartoztak, azok vérmérsékletüktől függően a megszabadulás, megszállás vagy a bolsevista terror kifejezést használták a történtekre. Ennek azonban a nyilvánosság előtt 1990-ig nem adhattak hangot.
Érdekes módon Magyarország 1989-es felszabadulása hosszú ideig nem sokat változtatott ezen. Az összes politikai párt továbbra is megünnepelte Budapest „felszabadulását”, legfeljebb
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.