rubicon

Kulturális kölcsönhatások

26 perc olvasás

A 16. szá­za­dig nem lé­te­zett tar­tós po­li­ti­kai kö­zös­ség a Ma­gyar Ki­rály­ság és az oszt­rák örö­kös tar­to­má­nyok kö­zött. A Habs­bur­gok 1526-tól 1918-ig vol­tak ma­gyar ural­ko­dók, így a bi­ro­dal­mon be­lül min­dig vi­szony­la­gos bel­ső ön­ál­ló­ság­gal ren­del­ke­ző Ma­gyaror­szág sor­sát is meg­ha­tá­roz­ta a hoz­zá­juk s köz­ve­tet­ten a köz­pont­juk­hoz, Bécs­hez va­ló vi­szony – ami­nek ter­mé­sze­te­sen kul­tu­rá­lis vo­nat­ko­zá­sai is vol­tak. Ép­pen emiatt erő­sö­dött meg Ma­gyaror­szá­gon Bécs kul­tu­rá­lis köz­ve­tí­tő sze­re­pe.

Mi­vel az el­ső ke­resz­tény ma­gyar ural­ko­dó, Szent Ist­ván ne­vé­hez köt­he­tő ál­lam­ala­pí­tás kö­vet­kez­té­ben Ma­gyaror­szág – ke­le­ti, észak- és dél­ke­le­ti szom­szé­dai­tól el­té­rően – a nyu­ga­ti ke­resz­tény­ség kul­túr­kö­ré­be ke­rült, szel­le­mi tá­jé­ko­zó­dá­sa is Nyu­gat-­Eu­ró­pa fe­lé irá­nyult. El­ső­sor­ban az oszt­rák-né­met, az itá­liai és a fran­cia be­fo­lyás volt je­len­tős, az ot­ta­ni kul­tu­rá­lis ja­vak pe­dig több­nyi­re bé­csi köz­ve­tí­tés­sel ér­kez­tek Ma­gyaror­szág­ra. Ily mó­don Bécs ha­tá­sa erő­sebb volt a ma­gyar szel­le­mi áram­la­tok ala­kulá­sá­ra, mint a

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.