A volt Török Birodalom moszuli vilajetjének sorsa már a háború alatt foglalkoztatta a nagyhatalmakat. A háború alatt kötött titkos szerződés értelmében Franciaország fennhatósága alá került volna a terület. 1917-ben azonban a szovjet kormány nyilvánosságra hozta az addig titokban tartott szerződést, és az arab világ felháborodása miatt e tervről le kellett tenni. A háború után úgy döntött a szövetségesek Legfelsőbb Tanácsa, hogy Irak népszövetségi brit mandátum lesz, azaz a távlatilag beígért függetlenségig Nagy-Britannia fog gondoskodni a frissen létrehozott királyság igazgatásáról.
A Törökország számára előkészített sèvres-i békeszerződés a három szandzsákból álló moszuli vilajetet, amelynek földjében jelentős olajkincset sejtettek, Iraknak ítélte. Törökország azonban nem írta alá a békediktátumot, és fegyveres harcot kezdett az ország területét megszállva tartó, elsősorban görög, olasz, kisebb részben francia és brit csapatok ellen.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.