Míg az 1918. novemberi forradalom véráldozatok nélkül zajlott, 1919 januárjában a berlini kommunista felkeléssel megkezdődött a forradalom második szakasza Németországban. Gustav Noske szociáldemokrata Reichswehr-miniszter fellépett a kommunista törekvések és a munkásfelkelések ellen, amelyek végül a birodalmi végrehajtó hatalom áldozatául estek. Az SPD-vezetők a kommunista hatalommal járó polgárháború és egy esetleges antantmegszállás veszélyével magyarázták fellépésüket. A Német Birodalom néhány régiójában 1923-ig elhúzódó polgárháborús helyzet alakult ki, halálos áldozatok ezreivel. Ezen évek rendkívül súlyos belpolitikai küzdelmeit tovább élezték a Kommunista Internacionálé világforradalmi törekvései. A Komintern a forradalom továbbvitelét a technikailag fejlett és magasan képzett szakmunkásokkal rendelkező országban látta célszerűnek, ezért támogatta a helyi felkeléseket. Ebben esetenként vezető szerep jutott a Komintern magyar kiküldöttjének, Kun Bélának is.
A Német Birodalomban a Hohenzollern-dinasztia bukásával és az 1918. novemberi forradalom győzelmével azonnal napvilágra kerültek a fél évszázada szerveződő német szociáldemokrácia irányzatainak évek óta érlelődő stratégiai nézeteltérései. Többségi irányzata (MSPD) reformpolitikai irányultságának megfelelően megelégedett a császárság bukásával, s a demokratikus köztársaság bázisán a parlamenti
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.