rubicon

Kolozsvár Fő tere

10 perc olvasás

Írás­be­li­sé­günk ko­rai idő­sza­ká­ból fenn­ma­radt for­rá­sok ta­nú­sít­ják, hogy Ko­lozs­vár kö­zép­ko­ri mag­ját a ré­gé­sze­ti fel­tá­rá­sok so­rán a ko­lozs­mo­no­sto­ri vár­ral azo­no­sí­tott cast­rum Clus al­kot­ta. Az itt kiala­kult is­pá­ni köz­pont és az ugyanitt lét­re­jött ben­cés apát­ság a 11–12. szá­zad for­du­ló­ján szét­vált, és a vár­is­pán­ság az óko­ri, fa­lak­kal ke­rí­tett egy­ko­ri Na­po­ca észak­nyu­ga­ti sar­ká­ba he­lyez­te át köz­pont­ját. Az új is­pá­ni vár éle­te igen­csak rö­vid­nek bi­zo­nyult, mi­vel az ech­ter­na­chi ko­los­tor ko­ra­be­li fel­jegy­zé­se sze­rint a ta­tá­rok 1241-ben el­fog­lal­ták az erős­sé­get, és a „ma­gya­rok so­ka­sá­gát” mé­szá­rol­ták le. A ro­mos, ka­to­nai je­len­tő­sé­gé­től meg­fosz­tott Óvár és a köz­vet­len kö­ze­lé­ben fek­vő fa­lu­sias te­le­pü­lés új­jáépí­té­sét, il­let­ve új­raala­pí­tá­sát V. Ist­ván if­jabb ki­rály és er­dé­lyi her­ceg (1257–1269) vál­lal­ta fel, aki sza­bad hos­pes­fa­lut (vil­la) te­le­pí­tett, mely a vá­ros mai Fő te­rét ura­ló Szent Mi­hály-plé­bá­nia­temp­lom előz­mé­nye kö­rül ala­kul­ha­tott ki.

Az újon­nan te­le­pí­tett hos­pes­fa­lu a 14. szá­zad­tól a Nagy­pi­ac né­ven is­mert piac­tér kö­ré szer­ve­ző­dött, mely a 15. szá­zad fo­lya­mán új erőd­fa­lak­kal megerő­sí­tett és sza­bad vá­ro­si ran­got nyert te­le­pü­lés vég­le­ges köz­pont­já­vá vált. A tég­la­lap alap­raj­zú, sza­bá­lyos, terv­sze­rű te­le­pí­tés ered­mé­nye­ként lét­re­jött piac­tér el­ső ok­le­ve­les em­lí­té­se 1355-ből szár­ma­zik.

Ko­lozs­vár má­so­dik vá­ros­fa­la kiépí­té­sé­nek be­fe­jez­té­vel az Óvár fa­lai el­vesz­tet­ték ha­dá­sza­ti sze­re­pü­ket, így a 15. szá­zad vé­géig kiala­kult az Óvár dé­li fa­lá­nak sán­cá­ban a Fő tér utol­só, észa­ki ház­so­ra, és ezál­tal a vá­ros új piac­te­re min­den bi­zonnyal el­nyer­te mai, négy­szög­le­tes alak­ját.

Ko­lozs­vár Fő te­ré­nek ké­pét a 14. szá­zad kö­ze­péig a Szent Mi­hály-plé­bá­nia­temp­lom előz­mé­nye ural­ta, mely a fenn­ma­radt fa­rag­vá­nyok ta­nú­sá­ga sze­rint 13. szá­za­di, ro­mán stí­lu­sú épít­mény le­he­tett. A 15. szá­zad­tól a tér ké­pét a Szent Mi­hály-plé­bá­nia­temp­lom gó­ti­kus stí­lus­ban épí­tett, im­po­záns épü­le­te

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.