Magyarországon számos vasúti csomópont, illetve üzem területén látható óriási méretű, vasbetonból készült, ablak nélküli, kocka alakú építmény. Ezek óvóhelyek és vezetési pontok voltak egyben. Nagy szerkezeti vastagságuk révén egy esetleges légitámadás vagy más fenyegetés során nyújtottak kielégítő védelmet.
Hazánkban nagy védőképességű, bányászati technológiával készülő, ún. táróóvóhelyeket általában nem volt mód építeni, így német típustervek honosításával készültek a téglatest alakú, de a köznyelvben csak „kockaóvóhely” elnevezésű létesítmények. Léteztek henger alakú változatban is, de ez ritka volt.
A légi hadviselésre készülve már a II. világháború előtt és alatt egyre több helyen tűntek fel föld felett épített, szabadon álló óvóhelyek. Három típusuk volt: bomba, gáz és szilánk ellen egyaránt védelmet nyújtó (BGS), bombatámadásnak fokozottabban ellenálló (BBGS), illetve bomba, gáz és atom (BGA) ellen védő létesítmények. Általában vasbeton szerkezettel épültek – egyes típusaik téglából is, például a Diósgyőri Gépgyárban –, természetesen ezek védőképessége elmaradt a vasbeton szerkezetűekétől. Fontosabb gyárak, üzemek környezetében elszórva telepítették őket úgy, hogy az üzem dolgozói a légiriadóra figyelmeztető sziréna
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.