Deák az ötvenes években nem politizált, nem hirdetett politikai programot, de kiváró álláspontja s tettei mégis hatottak környezetére. Az önkényuralommal minden közösséget megtagadók legtöbbje ösztönösen is a passzív ellenállást választotta. Ez a politikai állásfoglalással felérő magatartás vált Deák Ferenc révén fokozatosan tudatossá és követendő viselkedésmintává.
A sors úgy hozta, hogy a reformkor nemzedékének vezető, 1848-ban is szerepet vállaló politikusai közül egyedül Deák Ferenc maradt az országban. Ám az ötvenes évek első felében ő is a birtokára húzódott vissza. Az önkényuralmi kormányzat félredobta a Magyarországon 1848-ban törvényesen kivívott polgári alkotmányt, felszámolta a megyei és a községi önkormányzatot. A politikai véleménynyilvánításnak nem maradt intézményes fóruma. A zsarnokság nem hagyott a közélet számára nyilvános teret.
Az ifjú császár és bizalmasai a Habsburg-monarchiát
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.