rubicon

Kik azok a barbárok?

9 perc olvasás

A Párizsban megjelenő Historia című magazin 2016. januári számában francia történészek keresik a választ a következő kérdésekre: „Hogyan és miért nyilvánítjuk a másik embert barbárnak? Valóságos vagy feltételezett erőszakossága miatt? A miénktől különböző életmódja miatt? A barbár idegensége és veszélyessége más és más formát öltött a különböző korszakokban, és arra ösztökél minket, hogy elgondolkozzunk a civilizáció fogalmáról és arról a képről, amelyet a társadalmak önmagukról alkotnak.”

Minden emberi társadalom hajlott arra, hogy a szomszédos népeket vadnak és veszedelmesnek tekintse. Olyanoknak, akiket alá kell vetni, különben ők vetnek alá bennünket. A Kr. e. 3. évezredben élt Dzsószer fáraó szobrainak lába alá kilenc íjat véstek, amelyek az alávetett, idegen népeket jelképezték. A 2. évezredben élt Tutanhamon fáraó szandáljának talpán viselte Egyiptom ellenségeinek jelképeit. Az ógörögöknek pedig sikerült olyan nevet találniuk az „idegeneknek”, amelyet azóta is használunk.

Egy szó históriája

Bruno Dumézil, a Nanterre-i Egyetem docense arra emlékeztet, hogy a Kr. e. 8–7. századi, ókori Görögországban az értelmetlen bar-bar kifejezéssel idézték fel az idegenek

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.