rubicon

Kettévágott települések

Komárom, Sátoraljaújhely, Szabadka
4 perc olvasás

A Trianon-kérdés szakirodalmában előkelő helyet foglal el a határrendezések kérdésköre és ezen belül a határ által kettévágott (vagy megcsonkított) települések sorsa. Az ilyen jellegű könyv- és tanulmányrengetegben azonban alig található olyan, amely a népesség megoszlásának konkrét számszerűségével foglalkozna. A források alapján megállapítható, hogy a határváltozások jóval száz feletti esetben érinthették a települések lakosságszámát is. Az alábbiakban négy kisebb területet mutatok be mintának: egyet a néha nem is olyan könnyen áttekinthető helyzet illusztrálására, egyet a klasszikus vasúti érdekeltségű elcsatolásra, kettőt pedig azért, mert ezek voltak a legjelentősebbek.

Az 1920. június 4-én Trianonban aláírt békeszerződés 27. és 28. cikkelyei nagy általánosságban írták le Magyarország új határvonalát. Ennek részletes megállapítását a békeszerződés 29. cikke a bizottságokra bízta, amelyek a szövetséges és társult hatalmak, valamint az érdekelt államok képviselőiből álltak fel. A tényleges terepbejárási és bizottsági munkálatok végül 1921–23 között zajlottak le – számos esetben és helyszínen meglehetősen feszült légkörben. Ám hiába volt az óriási ellenszél, a határmegállapító bizottságok magyar tagjai meglehetősen jó eredményeket értek el. 

Közismert, hogy Sopron és a körü­lötte fekvő 8 falu az 1921-es népszavazás eredményeképpen Magyarországon maradt, de az osztrák határszakaszon történt egy másik, hasonló eredménnyel járó, mára szinte elfeledett népszavazás is! A Vas vármegye szombathelyi járásában kitört zendülés, illetve tiltakozás nyomán az eredetileg Ausztriának ítélt területrészen tíz, főleg németek és horvátok lakta falu – Felsőcsatár (akkor még Alsó- és Felsőcsatár), Horvátlövő, Narda (akkor még Kis- és Nagynarda), Ólmod, Pornó­apáti,

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.