Írók, költők, filozófusok már a középkorban is álmodtak az európai egységről, az európai egységeszmék azonban csak a második világháború után léptek ki a szellemi elit köréből. Az átélt két világháború és a romhalmazzá vált Európa látványa immár sokkal több embert vezetett arra a felismerésre, hogy a háborúkba torkolló nemzeti önzés és az ellenségeskedés elkerülését a politikai és gazdasági egyesülés, az európai integráció útján kellene keresni.
A két világháború nyomán nyilvánvalóvá vált az is, hogy Európa elvesztette elsőbbségét a világban, hogy két „nem igazán európai” hatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió lett a világpolitika és benne Európa sorsának is a fő formálója. Ráadásul gyorsan kiderült, hogy szövetségesi kapcsolatukon belül az együttműködés elemeivel szemben mindinkább erősödik a vetélkedés, az ellenségeskedés. „Európa hatalmas térségeiben – írta Churchill, elsősorban a négy
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.