„A lovasság segédfegyvernemmé vált, s bármennyire is fájdalmas a felismerés, a lovasság 1805-höz vagy 1815-höz hasonló nagyszerű tömeghatása visszavonhatatlanul elmúlt” – jegyezte fel 1869-ben a poroszoktól elszenvedett súlyos háborús vereség pesszimista hangulatában Albrecht főherceg, az osztrák–magyar hadügyek akkori legfőbb irányítója. Pedig még sejtelme sem igen lehetett arról, mi történik e segédfegyvernemmé lefokozott lovassággal néhány évtized múlva, amikor az tradícióstól, mindenestől szinte hónapok alatt tűnik el a történelem süllyesztőjében az első világháború frontjain.
Addig azonban töretlen maradt a presztízs, hiszen a lovak ereje, mobilizálóképessége a katonaság számára semmivel sem volt helyettesíthető, s a Ferenc József-i korszakban, ha nem is a lovasság mint fegyvernem, de a ló mint háborús erőforrás a katonai doktrínában, a stratégiai tervezésben nélkülözhetetlen és megkerülhetetlen volt.
A közvetlen hadviselésből a lovak erejét végül a gépek ereje szorította ki fokozatosan a 20. század első felében. Megmaradt viszont a ló mint a gavallérság jelképe, a katonatiszti mivolt státusszimbóluma.
Bár
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.