Jónás Pál – az eredetileg reformkommunista Petőfi Kör utolsó, immár koalíciós alapon megválasztott elnöke – generációjának egyik legtehetségesebb ifjúságpolitikusa volt. 1945 után a németellenes diákellenállás meghatározó személyiségeként, majd az új országos ifjúsági szervezet diákközpontjának elnökeként minden bizonnyal jelentős politikai pálya várt volna rá, ha a MADISZ-t a kommunista párt maga alá nem gyűri. 26 évesen egy várható ifjúsági kirakatper majdani vádlottjaként letartóztatták. 5 évet töltött a buda-déli, kistarcsai és recski internálótáborokban. 1956. november 3-án a különböző politikai irányzatok által egyaránt elfogadott, közös kompromisszumos jelöltként az újjáalakuló Petőfi Kör elnökévé választották. A szovjet csapatok támadása azonban kettétörte a nemzeti függetlenségért és a demokratikus kibontakozásért küzdők reményeit. November végén emigrációba kényszerült. Életpályája a hiánynak is a szimbóluma. Azt villantja fel, hogy mi mindent vesztett a magyar társadalom a 20. században. Kiválóan felkészült, nehéz időkben is helytálló vezetők cselekvési lehetőségei lehetetlenültek el örökre.
Jónás Pál 1922. augusztus 27-én született. Szülei – sok Erdélyből menekült magyar családhoz hasonlóan – Budapesten, a Mária Valéria szükséglakótelepen leltek menedékre. Édesapja Máramarosszigetről származó cigány muzsikus, anyja a Somogy megyei Andocs községből való varrónő volt. A családfő 1923-ban zenészként Franciaországba szerződött, ahova a család is követte. A megérkezést követően az apa elhagyta a családot, Jónás édesanyja
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.