Lukács János 2019 májusában, 95 évesen hunyt el. Nagy történész, a legnemesebb értelemben vett közgondolkodó, régimódi esszéista és ráérős mesélő távozott vele. Korszerűtlen eszméivel időkapszulaként állt a változó, (poszt)modern világ közepén, s ha valamiben, akkor a mérsékeltségben volt egyedül radikális.
John Lukacs azon magyar emigránsok közé tartozott, akik a II. világháborút követően hagyták el hazájukat, majd az Egyesült Államokban letelepedve találták meg számításaikat. Akárcsak Thomas Molnar és John Kekes, az Amerikában töltött évtizedek alatt ő is szerves része lett az Államok intellektuális konzervatív közéletének, mindvégig annak színfoltját alkotva.
Emigráns gondolkodóMíg Molnár katolikus filozófusként, Kékes pedig nem hívő politikai gondolkodóként, addig Lukács leginkább a rá jellemző, közérthető esszé formájában megírt történelmi tárgyú könyvei és a kortárs demokráciát kritizáló szemlélete révén vált ismerté. Mindhárman a II. világháború után megújuló amerikai konzervativizmus intellektuális szárnyához, pontosabban annak alapító atyái közé tartoztak. (Érdekes egyébként, hogy a 20. század második felében rajtuk kívül a volt polgári radikális, majd konvertita konzervatív Kolnai Aurél és az egykor baloldali Menczer Béla is emigrációs éveiben bontakozott ki, bár az előbbi triumvirátustól eltérően munkáikat inkább brit és francia közegben ismerik.)
Lukacs, Molnar és Kekes
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.