rubicon

Jogalkotás a 16–19. századi Magyarországon

16 perc olvasás

A kö­zép­ko­ri Ma­gyaror­szá­gon a jog át­szőt­te a min­den­na­pokat, az egy­sze­rű em­be­rek együtt­élé­sét csakúgy, mint az arisz­tok­ra­tá­két. A jog ala­ku­lá­sa a hét­köz­na­pi tör­té­ne­lem tük­re lett te­hát. A jog­al­ko­tás kö­rül vív­ták egyik nagy po­li­ti­kai csa­tá­ju­kat a ren­dek a bé­csi ab­szo­lu­tiz­mus­sal szem­ben, mely­nek tétje az ön­ál­ló ma­gyar tör­vény­ho­zás volt, illetve a mo­der­ni­zá­ció hí­vei a tra­dí­ciók kép­vi­se­lői­vel, ahol pe­dig a kor­sze­rű jog­al­ko­tás kiala­kí­tá­sáért folyt a küz­de­lem.

A mo­há­csi csa­ta­vesz­tés éve, 1526 a jog­élet­ben messze nem olyan mar­káns ha­tár­vo­nal, aho­gyan az a po­li­ti­ka- vagy az al­kot­mány­tör­té­net­ben ér­zé­kel­he­tő. Az or­szág há­rom rész­re sza­ka­dá­sa sem ho­zott dön­tő vál­to­zást az or­szág jog­rend­sze­ré­ben, a jog kö­zép­ko­rá­nak vé­gét jog­tör­té­net-tu­do­má­nyunk a 18–19. szá­zad­ra te­szi.

A jog­al­ko­tás ki­fe­je­zés mai je­len­té­se a po­li­ti­kai kö­zép­kor­ból ki­lé­pő ma­gyar tár­sa­da­lom­ra és ál­la­mi gya­kor­lat­ra ér­tel­mez­he­tet­len. Az ún. írott (al­ko­tott) jog: tör­vé­nyek, ren­de­le­tek, ha­tá­ro­za­tok és uta­sí­tá­sok hie­rar­chiá­ja és a mö­göt­tük ál­ló ál­la­mi

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.