A középkori Magyarországon a jog átszőtte a mindennapokat, az egyszerű emberek együttélését csakúgy, mint az arisztokratákét. A jog alakulása a hétköznapi történelem tükre lett tehát. A jogalkotás körül vívták egyik nagy politikai csatájukat a rendek a bécsi abszolutizmussal szemben, melynek tétje az önálló magyar törvényhozás volt, illetve a modernizáció hívei a tradíciók képviselőivel, ahol pedig a korszerű jogalkotás kialakításáért folyt a küzdelem.
A mohácsi csatavesztés éve, 1526 a jogéletben messze nem olyan markáns határvonal, ahogyan az a politika- vagy az alkotmánytörténetben érzékelhető. Az ország három részre szakadása sem hozott döntő változást az ország jogrendszerében, a jog középkorának végét jogtörténet-tudományunk a 18–19. századra teszi.
A jogalkotás kifejezés mai jelentése a politikai középkorból kilépő magyar társadalomra és állami gyakorlatra értelmezhetetlen. Az ún. írott (alkotott) jog: törvények, rendeletek, határozatok és utasítások hierarchiája és a mögöttük álló állami
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.