Európa-szerte híres humanista költőnk, Janus Pannonius földi maradványait 2008. október 21-én helyezték végső nyugalomra a pécsi bazilika altemplomában. Az eseményre a mindössze 38 évet élt költő-főpap halálát követően több mint fél évezreddel került sor. Ez volt immár a harmadik, s remélhetőleg utolsó gyászszertartása. De vajon miért volt szükség a három temetésre?
A Mátyás politikájával elégedetlenkedők Vitéz János esztergomi érsek, valamint unokaöccse, Csezmicei János (humanista nevén Janus Pannonius) pécsi püspök (1459–1472) vezetésével összeesküvést szerveztek a király ellen. Az igen rosszul előkészített szervezkedés idejekorán az uralkodó tudomására jutott, aki könnyedén felszámolta az akciót. A lázadásban részt vevők közül a legtöbben meghódoltak, köztük Vitéz is. Janus azonban kitartott elhatározása mellett, s – a király sejtésével ellentétben nem nyugati irányba, hanem – Pécsre indult, ahol megerősítette a várost, majd jelentős kézpénzt és nemesfémet (templomi kegyszereket) összegyűjtve Itália felé menekült, amint Peter Eschenloer boroszlói jegyző krónikája tájékoztat. Menekülés közben az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.