Az oszmán-török hadsereg a 14–15. században félelmetes hírnévre tett szert. Az európai keresztények körében még a 16. század elején is az a vélemény uralkodott, hogy a törökök „vasból vannak”. Számtalan európai szerző vetette össze a szervezetlen keresztény hadakozást a törökök tervszerű, nagy rendet tartó hadviselési módjával. Miután a sorsdöntő ütközeteket valóban az oszmán seregek nyerték meg nyugaton és keleten egyaránt, a csodálat nem volt alaptalan. Az alábbi írás arra keres választ, hogy miben rejlett az Oszmán Birodalom hadi sikereinek titka.
Az oszmán hadsereg számos szervezeti egységből állt, de két fő tartópillérének maguk az oszmánok is a tartományi lovashadsereget és az udvari zsoldosalakulatokat tartották. Ez a két seregrész nemcsak a hódításokhoz szükséges erőt adta, hanem – egymást ellensúlyozva – a szultáni hatalom és a belső rend fenntartásához is megfelelő eszközül szolgált.
A szpáhikAz első kétszázötven-háromszáz évben a hadsereg gerincét a tartományi szpáhik alkották (a korabeli oszmán szemlélet egyenesen a birodalom megteremtőjét látta bennük). A szpáhi mindenekelőtt könnyűlovas, vértes harcos volt, aki az államtól kapott javadalom (timár) fejében teljesített katonai szolgálatot. Ugyanakkor a megművelhető földek használatának és a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.