2003. április 10-én és 11-én, két nappal azután, hogy az amerikaiak benyomultak Bagdad belsejébe, a kialakult hatalmi vákuumot kihasználva, fosztogatók tömegei lepték el az Iraq Museumot, az ország legnagyobb közgyűjteményét. A csőcselék mindent elvitt, amit csak tudott. A legtöbbjüket a műtárgyak egyáltalán nem érdekelték, számukra a múzeum egy volt a sok kirabolható kormányzati épület közül. Sokan csak törtek-zúztak és felbecsülhetetlen értékű szobrokat vertek szét. Az első hírekkel ellentétben a múzeum kirablása nem szervezett akció, hanem spontán fosztogatás eredménye volt. Legtöbben a hasznosítható berendezési tárgyakat (bútor, szőnyeg, klíma, számítógép) hurcolták magukkal, bár voltak, akik nagyon is jól tudták, mi az igazi érték egy múzeumban.
Az első hírek a múzeum teljes állományának, 170 ezer darab műtárgynak az eltűnéséről szóltak, de hamarosan kiderült, hogy a gyűjtemény nagy részét még a háború megindulása előtt titokban tartott raktárakba menekítették. (Az aranykincseket az első öbölháború óta a Nemzeti Bank pincéjének páncéltermében tartották.) Ez háborús veszély esetén szokásos eljárás, az európai múzeumok is rendelkeznek hasonló
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.