Európa harcterein a 18. század elején szokatlan küllemű könnyűlovasok jelentek meg: a huszárok. Gyors karriert futottak be, néhány évtized alatt már szabályos regimentek katonáiként találjuk őket sok európai állam hadseregében.
Kezdetben valóban furcsa lehetett a megjelenésük, a varkocsba font haj, a lekonyuló bajusz, a süvegbe tűzött madártollak, a tarka, zsinóros-paszományos ruha, a prémek, lószerelvényükön a sok csillogó veret és sallang. Egzotikum Közép-Európa délkeleti peremvidékéről – mondhatnánk ma. Magában a huszárjelenségben azonban nem volt semmi különleges.
A csapatnemet a kor katona iracionalitása hozta létre, taktikai és stratégiai kényszerek; a század háborúinak megvívásához, az agresszív, kezdeményező hadviselési metódushoz szükség volt egy könnyen mozgatható, sokféle harci feladatra igénybe vehető lovasságra. A huszárok pedig szinte erre termettek, ehhez értettek legjobban.
Külsejük is némileg ennek a kívánalomnak felelt meg, furcsaságaik pedig nem is igazán voltak furcsaságok, hanem egy sajátos könnyűlovas hadikultúra természetes kellékei, egy addig jobbára csak a szülőföldjükön, Magyarországon ismert, különleges viseleti mikrovilág lenyomatai. A huszárkülsőségek a század folyamán véglegesen beépültek az európai katonai viseleti kultúrába, s a század közepére megteremtették az „egyetemes huszárruhát”.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.