rubicon

Horthy Miklós és Edmund Veesenmayer

A magyar–német viszony 1944. március után
19 perc olvasás

Az 1944. már­cius 19-ei for­du­lat után a ma­gyar–né­met vi­szony már for­má­li­san sem volt egyen­lő, tar­tal­mi­lag pe­dig a ma­gyar fél moz­gás­te­re tra­gi­kus mó­don to­vább zsu­go­ro­dott. A né­met meg­szál­lás után e kap­cso­lat­rend­szer­nek két kulcs­fi­gu­rá­ja volt: ma­gyar rész­ről a kor­mány­zó, Hor­thy Mik­lós, né­met rész­ről pe­dig Ed­mund Vee­sen­ma­y­er, a Né­met Bi­ro­da­lom telj­ha­tal­mú meg­bí­zott­ja. Ezért a kö­vet­ke­ző né­hány hó­nap tör­té­ne­té­hez ér­de­mes e két sze­mély egyé­ni­sé­­gén ke­resz­tül is kö­ze­lí­te­ni.

Hor­thy Mik­lós ál­lam­fő volt, Ve­e­sen­ma­y­er el­len­ben csak meg­bí­zott­ja egy ál­lam­fő­nek, igaz: telj­ha­ta­lom­mal fel­ru­ház­va. Hor­thy Mik­lós ál­lam­fői po­zí­ció­ját na­gyon sok min­den kor­lá­toz­ta. Legin­kább a meg­szál­ló né­met had­se­reg, amely nem vet­te ugyan bir­tok­ba az egész or­szá­got, így – pél­dául – a né­met csa­pa­tok nem men­tek át a Ti­szán­túl­ra, s el­ma­radt a fő­vá­ros szisz­te­ma­ti­kus meg­szál­lá­sa is, de azért Bu­da­pes­ten a stra­té­giai fon­tos­sá­gú pon­to­kat el­lenőr­zé­sük alá von­ták.

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.