rubicon

Hidegháborús létesítmények

10 perc olvasás

A hidegháború légoltalmi szempontból új kihívást jelentett. A  minden korábbinál nagyobb hatóerejű atombombák elleni védelemre a II. világháborúban épült létesítmények nem voltak alkalmasak korszerűsítés nélkül, vidéken pedig nem sok olyan létesítmény volt, amit ilyen értelemben érdemes lett volna korszerűsíteni. 

A háborús termelés zavartalan biztosításához felépült vidéken egy föld alatti lőszergyár, az Andezit Művek. Szintén a katonai termelés szempontjából volt stratégiai jelentőségű a Diósgyőri Gépgyár; munkásai részére és vezetési pontként a Diósgyőr melletti hegy mélyén építettek ki atomtámadás ellen is védelmet adó óvóhelyet. Továbbá megyei vezetési pontok is létesültek, ahonnan atomcsapás esetén aktívan irányítani kellett volna a védelmi munkálatokat.

Benedek Levente – Szabó Balázs: Megyei vezetési pontok

Egy 1966-ban közölt tanulmány az atomháború hatásainak elemzése során nagy hangsúlyt fektetett a hátország helyzetére. A katonai vezetés atomcsapás esetén a nagyvárosokat (Budapest, Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs, Győr, Székesfehérvár és Szolnok) tekintette a legveszélyeztetettebb helyeknek, amelyeket célszerű ilyenkor minél hamarabb elhagyni és új vezetési pontokat keresni. Úgy számoltak, hogy a fontosabb városokat érő egyidejű atomcsapás esetén

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.