Mind az első, mind a második világháború alatt jelentős mértékben megnövekedett azon politikusok száma, akik különféle koncepciókat dolgoztak ki a háború utáni „szép új világ” berendezésére. A régió politikusai közül ketten vállalkoztak arra, hogy Közép-Európa második világháború utáni államszerkezeti átrendeződéséről markáns forgatókönyvet tegyenek le az asztalra. Az egyik az első Csehszlovák Köztársaság bukott elnöke, Beneš volt, aki 1938-ban másodjára kényszerült emigrációba, a másik pedig a Habsburg-restaurációért dolgozó Ottó trónörökös. A két politikus és koncepciójuk megküzdött egymással, de igazából mindkét forgatókönyv elbukott.
Habsburg Ottó már az 1930-as évek közepén meg volt győződve arról, hogy Hitler Németországa hosszú távon el fog bukni. A trónörökös rögtön a világháború kitörése után Párizsban, majd Londonban kezdte el kidolgozni Közép-Európa háború utáni újjászervezésének általa elképzelt forgatókönyvét. Ottó 1940. február végén tette át székhelyét az USA-ba, ahol Roosevelt elnök már március 6-án fogadta a Fehér Házban. A későbbiekben további Ottó–Roosevelt-találkozókra került sor. Ezek során vázolt fel Ottó egy dunai konföderációtervezetet, amellyel az elnök komolyan szimpatizált.
Habsburg Ottó trónörökös egyenruhában, 1935Edvard Beneš a müncheni döntés után, 1938. október 22-én hagyta el Prágát, és kezdte meg második emigrációját, amelynek fő célja a csehszlovák állam
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.