Mértékadó becslések szerint a 2. világháború óta Földünkön 40-50 millió ember esett fegyveres konfliktusok áldozatául. Afrika mindig is e konfliktusok fontos terepének számított, a hidegháború lezárultával pedig elvitathatatlanul vezető szerepre tett szert. E kétes dicsőség hátterében a kontinens általános válsága áll, amely az utóbbi negyedszázadban a népesség jelentős hányadát szolgáltatta ki az erőszaknak.
Afrika korábban nem számított a háborúk kontinensének, népei jószerivel kimaradtak a két világégésből is. Az Abesszínia elleni olasz agressziót kivéve a gyarmatosítók vívták egymással ezeket a háborúkat, főleg teherszállításra s egyéb segédszolgálatra használva a helyi lakosságot. Egyedül a franciák soroztak be hadseregükbe nagyobb számban afrikaiakat (szenegáli lövészek), ők azonban főleg az európai csatatereken harcoltak.
Gyarmati örökségAz 1945 után lezajlott dekolonizációt sem lehet igazán erőszakkal terheltnek nevezni, Algéria, Kenya és a portugál gyarmatok esetei inkább csak szabályt erősítő kivételnek tekinthetőek. Az 1960-as évek a legtöbb országnak meghozták a függetlenséget. Afrika szinte azonnal a „posztmodern” konfliktusok terepévé vált, ahol a háborúkat nem államok vívták más államok ellen, hanem az egyes államokon belüli legkülönbözőbb érdekcsoportok próbálták
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.