Székesfehérvár és a Zichy család kapcsolata a 17. századra nyúlik vissza. A város visszafoglalásakor a törökellenes harcokban Zichy István vicegenerális mint a blokádot fenntartó csapatok egyik parancsnoka vett részt. A család a városhoz több szálon kötődött, több palotát, kisebb majort birtokolt, de emellett egyes tagjai – mint a tragikus sorsú Zichy Ödön – polgárjoggal is rendelkeztek, mások emberbaráti tevékenységükért a város díszpolgári címét nyerték el (Zichy János, Zichy György, Zichy Kamilló, Zichy Aladár).
A város és a Zichyek kapcsolatát erősítette az is, hogy a család fiataljai a székesfehérvári ciszter gimnázium tanulói voltak, többek között Zichy János, a későbbi vallás- és közoktatásügyi miniszter. A dualizmus korában a család egyes tagjai a város országgyűlési képviselői lettek, Zichy Nándor 1872-ben nyert mandátumot, de a városhoz korábban, részben pénzintézet-alakítás révén is kötődött, nevéhez fűződik a Székesfehérvári Kereskedelmi Bank létrehozása.
Zichy Jenő (Sárszentmihály, 1837. július 5. – Merán, 1906. december 6.) részben hasonló pályát futott be, mint a család többi ágához tartozók, s ő is a fehérvári gimnáziumban folytatta tanulmányait. Az 1860-as években ő indítványozta Székesfehérváron az ország első Vörösmarty-szobrának felállítását, amely Vay Miklós alkotása. Érdekes mozzanata az ünnepségnek, hogy 1866-ban, a szobor avatásakor a ciszter gimnázium önképzőkörének zászlaját Wekerle Sándor későbbi pénzügyminiszter, az első polgári származású miniszterelnök vitte, aki szintén a gimnázium tanulója volt.
Zichy Jenő politikai pályafutása az 1860-as években indult, ekkor a bodajki választókerületben nyert mandátumot, majd 1865 és 1872 között Bihar vármegye élesdi kerületének képviseletét látta el. Székesfehérváron négy alkalommal nyert országgyűlési mandátumot, ezenkívül Budapest, Bobró és az Ipolyság országgyűlési képviselője is volt.
Az 1870-es évektől a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.