Gömbös Gyula megítélése életében és halála után egyaránt vita tárgya volt. Abban mindig teljes volt az egyetértés, hogy csak a politikai jobboldalhoz lehet sorolni. Ám ezen belüli helyét illetően már igen eltérőek a vélemények. Mind a kortársaké, mind az 1945 utáni historikusoké. Senki sem vitatja, hogy az 1920-as években a jobboldali radikálisok vezéralakja volt. Annál vitatottabb miniszterelnöki ténykedésének megítélése. Esetenként még napjainkban is.
A POLITIKUS
Gömbös kényszerből lett politikus. Remélt katonai karrierjét ugyanis a háborús vereség és a hadsereg felbomlása következtében fel kellett adnia. E trauma erősítette meggyőződéssé ifjúkori nézeteit, melyek meghatározó elemét a nemzeti függetlenségi eszme, a szociális gondok megoldása a nagytőke és a nagybirtok rovására, valamint a zsidóság korlátozásának követelése képezte. Mindezek megvalósítását erős központi hatalomtól, szükség esetén katonai diktatúrától várta. E nézetekkel párosult gondolkodásában a háború és a forradalmak után
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.