Szakály Ferenc szellemiségében és látókörében Szekfű Gyula nyomdokain haladva, de elsősorban hatalmas mennyiségű magyarországi forrásanyagot kutatva a magyarok lakta török hódoltsági területek és a királyi Magyarország gazdasági és társadalmi viszonyait helyezte szinte teljesen új megvilágításba. Alapkutatásai világosan bizonyították, hogy a magyar gazdaság a 16. században a hosszan tartó háborús állapotok ellenére sem esett szét, sőt egységes rendszer maradt, és a magyar társadalom (a nemességtől a végvári katonákon át a parasztpolgárságig) sokszor volt képes megújulásra. Sőt Szakály Ferenc volt az, aki az 1568. évi drinápolyi béke utáni viszonylag nyugalmas időszakot a „vállalkozás első virágkorának” nevezte.
A magyarországi török uralom mérlegét véleményünk szerint az abszolút népességcsökkenés, a középkori településszervezet és vele együtt a gazdasági kapcsolatrendszer pusztulása, a nemzetiségek bemozdulása az ország közepe felé stb. lesújtóan negatívvá teszi. Mint láttuk, valamennyi káros jelenség legalább csíra formájában megjelent már a 16. században is. Mi visszatekintve – meglehet, a folytatás ismeretétől befolyásolva – mindezt tragikusnak érezzük, a kortársak viszont, úgy tűnik, nem ítélték ennyire válságosnak saját helyzetüket.
A magyar gazdaság felértékelődéseTermészetesen keseregnek az ország
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.