Az Arisztotelész neve alatt fennmaradt Athéni állam a következő szavakkal írja le a Szolón reformja, a „teherlerázás” előtti Athén társadalmi viszonyait:
„Államszervezetük ti. minden egyéb tekintetben is oligarchikus volt, kivált pedig abban, hogy a szegények gyerekestől, asszonyostól a gazdagoknak szolgáltak. Pelatészeknek és hatodosoknak nevezték őket. Ezért a bérért művelték meg ugyanis a gazdagok földjét (az egész föld ti. kevesek kezén volt), s ha a bért nem fizették meg, mind magukat, mind gyermekeiket el lehetett hurcolni; az adósságokért pedig mindnyájuknak személyükkel kellett felelniük egészen Szolón idejéig.”
Az idézett szövegből néhány dolog nyilvánvalónak látszik. A hatodos nem lehet rabszolga, mert akkor nem jelentene számára veszélyt az, hogy eladhatják rabszolgának. De szabad polgár sem lehet, mert szabad polgárt rabszolgának eladni a görög jog szerint halálos bűn volt. Polgárt külföldre eladni éppen ezért különösen lehetetlen volt, így kérdéses, kiket vásárolt vissza Szolón. Az szintén valószínű, hogy Szolón nem számolta fel az „adóssági szolgálatot” (amelyet Athénban vagy
thészeknek vagy pelatészeknek nevezett adósok teljesítettek), mivel az adóssági szolgálat forrásaink
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.