A Szent István koronájához vezető út egyik utolsó fontos állomása volt az 1515. évi Habsburg–Jagelló családi szerződés, melynek értelmében Ferdinánd főherceget II. Lajos magyar király nővérével, Jagelló Annával, Ferdinánd húgát, Máriát pedig II. Lajossal jegyezték el. Az 1521-ben megkötött friggyel Ferdinánd nemcsak az osztrák ügyek, hanem a rokoni kapcsolatok miatt is kénytelen volt Magyarországgal foglalkozni. Egyrészt mert egyszerűbb volt Stájerországot, Karintiát és Krajnát még a Magyar Királyság fennhatósága alá tartozó Horvátországban megvédeni, másrészt, az 1515-ös megegyezés értelmében, akár Magyarország jövőbeli királya is válhatott belőle.
Az 1521-es év sok szempontból fordulópontnak számított úgy Magyarország, mint a Német-római Birodalom életében. Wormsban megtörtént Miksa császár örökségének a felosztása, Magyarországon pedig ugyanebben az évben a török csapatok sikeresen ostromolták az ország kapujának és legfontosabb erősségének számító Nándorfehérvárt. A vár eleste nemcsak azt jelentette, hogy megnyílt az út Magyarország irányában, hanem azt is, hogy a törökök újra közvetlenül fenyegették Stájerország, Karintia és Krajna lakosságát.
Az említett tartományokban minden bizonnyal jól emlékeztek még arra az időre, amikor Mátyás magyar király számos esetben átengedte országán a török csapatokat, hogy azok inkább III. Frigyes császár tartományait
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.