Tanulmányunkban először bemutatjuk a Magyarország első világháború utáni gazdasági helyzetével, az 1920-as évek rekonstrukciós erőfeszítéseivel foglalkozó szakirodalom jellemző vonásait, majd amellett érvelünk, hogy indokolt új szempontok és megközelítések alkalmazása a témára vonatkozó gazdaságtörténeti kutatásokban. Ezek között kiemelt szerepet kaphat az adaptációs és innovációs mechanizmusok vizsgálata.
Áttekintjük a rekonstrukciószakaszait, majd a legfontosabb növekedési tényezők alakulását vesszük számba. Ezt követően nemzetközi összehasonlításban vizsgáljuk a magyarországi gazdasági rekonstrukció eredményeit. Ezek egyaránt eredményesnek mutatják a rekonstrukciót, sőt azt különösen sikeresnek tekinthetjük, ha figyelembe vesszük, hogy a hasonló gazdasági-társadalmi adottságokkal rendelkező Ausztria milyen nehezen lett úrrá a háború és a békeszerződések okozta nehézségeken.
Végül kiemeljük azt is, hogy a vizsgált időszak gazdaság- és társadalompolitikája nemcsak rövid távú célokat szolgált, hanem segítette a hosszú távú gazdasági növekedést, mivel komoly erőforrásokat szánt az anyagi és humán infrastruktúra fejlesztésére.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.