A közelmúltig azt hihettük, hogy csak nálunk, Európa keleti felén érvényes a mondás: nincs bizonytalanabb a múltnál. Az utóbbi években azonban máshol is elkezdődött a történelem újraértékelése, ami leginkább látványos szobordöntögetésekben manifesztálódik. S mivel a múltról van szó, száz vagy még annál is több évvel ezelőtt élt emberekről és tetteikről, az akkor történtek megítéléséről, a történészeknek kötelességük megszólalni az ügyben, még akkor is, ha véleményük jelen pillanatban elveszni látszik a felfokozott indulatok hangzavarában.
Az USA-ból induló, majd Dél-Afrikába, az Egyesült Királyságba is tovagyűrűző mozgalom napjainkban sok más ország mellett elérte Belgiumot is, ahol II. Lipót egykori király számos szobrát lefújták, ledöntötték – új keletű szóhasználattal vandalizálták – a Black Lives Matter mozgalom aktivistái. Az akciókra válaszul érkező reakciók sem tükröznek koherens álláspontot, sokan megdöbbentek, nem is gondolták, hogy bármi gond lehet egykori királyukkal. A belga oktatási miniszter gyorsan bejelentette, hogy a jövő tanévtől a középiskolásoknak tanítani fogják Kongó belga gyarmatosításának történelmét, beleértve II. Lipót viselt dolgait.
Belgium-szerte
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.