1935. augusztus 4-én elhangzott rádióbeszédében Pierre de Coubertin a készülő berlini játékok felvezetéseképp a következő szavakkal méltatta az olimpia és a béke kapcsolatát: „Én részemről üdvözölném azt, ha a háborúk közepette az ellenséges seregek egy pillanatra megszakítanák a harcot, hogy az izomerő versenyjátékait lojális és lovagi módon megünnepeljék.” Majd ezt is mondta: „Az olimpiai játékokat ünnepelni annyit jelent, mint a történelemre hivatkozni. A történelem az, ami legjobban biztosíthatja a békét. Megkívánni a népektől, hogy kölcsönösen szeressék egymást, egyfajta gyerekes dolog; viszont felszólítani őket, hogy tiszteljék egymást, az nem utópia; ám ahhoz, hogy az emberiség önmagát tisztelje, előbb önismeretre van szüksége. A világtörténelem […], figyelemmel pontosan kikutatott évszázados […] viszonyaira, az egyetlen valódi alapja az igazi békének.”
Coubertin régi álma volt, hogy az olimpiai játékok legalább egy átmeneti időszakra békét teremtsenek. A béke gondolata ott díszeleg az Olimpiai Charta élén, Az olimpizmus alapelvei 2. pontjában is:
„Az Olimpizmus célja, hogy a sportot az emberiség harmonikus fejlődésének a szolgálatába állítsa egy békés társadalom előmozdítása és az emberi méltóság megőrzése érdekében.”
Az olümpiai szentélykörzet légi felvételenA békét hirdető francia apostol nem véletlenül hivatkozott a történelem fontosságára. Gondolatmenete szerint a múlt ismerete nélkül olyan lenne az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.