A lengyel katonák Franciaországba menekítése a második világháború alatti lengyel–magyar kapcsolatok legfontosabb fejezete. Ennek ellenére a lengyel történetírás számára – mind a mai napig – „terra incognita” volt és maradt. Az 1939. szeptember 1-jei német, majd a 17-ei szovjet támadás következtében az ország délkeleti részébe menekült lengyel kormány, a hadsereg-főparancsnokság és az ott található lengyel hadseregmaradványok az agresszorok elleni harc folytatása érdekében Romániába távoztak. A magyar–lengyel–román hármas határ térségébe szorított lengyel csapatok egy része a határt átlépve Magyarországon kapott menedéket.
A közös magyar–lengyel határ lehetőséget adott arra, hogy 1939 őszén részben, illetve töredékében Magyarországra kerüljön a 10. gépesített lovasdandár, a 6. podhalei lövészezred, a stryji 4. utászezred, a 14. (tartalék) tüzérezred egyes alegységei, továbbá a rendőrség, vámőrség, határőrség több alakulatának maradéka. A levéltári források szerint 40 382 lengyel katona és kb. 10 000 civil érkezett Magyarországra. Ettől az időponttól kezdve 1941 őszéig összesen 30 ezer lengyel katonát és önkéntest menekítettek ki Magyarországról. A német és a szovjet megszállók elleni harc folytatása minden magyarországi lengyel menekültnek legszentebb hazafiúi kötelessége! – jelentette ki Leon Czerwiński tábori esperes.
Quo vadis lengyel katona?Az mindenesetre tény, hogy a franciaországi
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.