Európa történeti modelljét körvonalazva az első szembetűnő jelenség a sokféleség. A második a belső struktúrák, a zónák fejlődése és kölcsönhatása. A harmadik az expanzió, vagyis a kiterjeszkedő Európa viszonya a föld többi emberi kultúrájához, a nagyvilághoz. A negyedik a politikai megosztottság, ennek jellegzetességei, a különböző országok, a nemzetállamok kialakulása és konfliktusai. Az ötödik pedig, amikor már közel érünk a jelenhez, az európai integráció lehetőségei és kilátásai.
Európa nem pusztán és nem is elsősorban földrajzi fogalom: ha csak az volna, akkor a Föld világtérképén az eurázsiai kontinens különös nyúlványának tűnhetne, amellyel önmagában aligha volna érdemes sokat foglalkozni. A valóságban Európa a történetileg kialakult emberi kultúrák egyike. E kultúra különböző elemei – tehát egy-egy ország, egy-egy etnikum vagy más közösség – valahogyan mind részei e nagyobb egésznek. Az önálló részek ebbe az összefüggésbe
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.