A budai Vár központjában, a Hess András téren áll Boldog XI. Ince pápa szobra, nem messze tőle pedig a 2015-ben szintén róla elnevezett kis utca nyílik. A Buda visszafoglalásának 250. évfordulóján, 1936-ban felállított szobor talpazatának hátoldalán, a Szent Liga emlékérmét formáló reliefen a pápa mellett I. Lipót német-római császár, magyar és cseh király, Sobieski III. János lengyel király és Marcantonio Giustinian velencei dózse portréja látható. Az oszmán hódoltság másfél évszázadát lezáró visszafoglaló háborút a Szent Ligába tömörült keresztény szövetségesek azonban más-más érdekek mentén harcolták végig. Ezek az érdekek, az ellentétek és az együttműködés az európai nagyhatalmi helyzet kényszerítő hálójában folytonosan változtak, hol ütköztek, hol együtt mozogtak.
A törökellenes háború, az Oszmán Birodalom kiszorítása Európából nem volt új keletű gondolat, lényegében az új nagyhatalom megjelenésétől, különösen pedig Konstantinápoly elestétől (1453) kezdve az európai politika egyik állandó kérdése lett. A 16. század elejére, főként pedig a mohácsi csatát (1526) követően felismerték, hogy egyik európai ország sem lesz képes saját erejéből, egyedül felvenni a versenyt az Oszmán Birodalommal. A keresztes háborúk ideje azonban már rég lejárt, a keresztes eszme nem volt képes egységbe kovácsolni az ellentétektől szabdalt
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.