Az amerikai politikai nyelvben ma már külön jelző vonatkozik a „szeptember 11-e utáni” világkorszakra: „post-9/11”. A Nyugat 2001. szeptember 11-e utáni állapotának ábrázolásában Robert Kagan és Timothy Garton Ash tették meg az első lépéseket. Az alapművek közé emelkedő írások a transzatlanti hasadással foglalkoznak, Amerika és Európa szembenállásával: amely mindenki meglepetésére erősödik, ahelyett hogy fokozatosan gyengülne.
Az európai kommunizmus öszszeomlása óta a nyugati világ közös transzatlanti optimizmusa uralkodott. Azt ugyan senki sem hitte, hogy „a történelem vége” – amit Francis Fukuyama akkor született híres esszéje (The End of History and the Last Man, 1991.) beharangozott – eseménytelen világot hoz majd. De a Szovjetunió felbomlása, a totalitarizmusok végleges leszereplése, egyszerre húsz-egynéhány eurázsiai ország megiramodása a demokrácia felé, Latin-Amerika további demokratizálódása mind-mind arra utalt, hogy még a világ erőszakkal fenyegető konfliktusgócai is csupán „Fukuyama-válságok”. Már csak az arab-muszlim országok látszottak ellenállni annak, amit
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.