1945 után hosszú ideig az volt a hivatalos álláspont, hogy a „Horthy-fasizmus” idején kizárólag a kommunistákat üldözték, ezzel szemben a nyilasokat a rendszer „utolsó tartalékának” tekintették, akiknek aztán 1944-ben át is játszották a hatalmat. Ma már tudjuk, hogy a Horthy-korszak politikai rendszere nem volt fasiszta, Horthy pedig a fia életéért aggódva engedett a zsarolásnak, amikor 1944 őszén lemondott és kinevezte Szálasit miniszterelnöknek.
Az is világosan látszik, hogy a két világháború közötti korszakban nemcsak a szélsőbaloldal ellen lépett fel a hatalom, hanem minden olyan politikai mozgalommal szemben, amely az államrend megdöntésére irányult. Igaz, csak a kommunista mozgalom volt betiltva – a tanácsköztársaság miatt –, míg a német nácikat mintának tekintő magyar nemzetiszocialisták legálisan szervezkedhettek. Szervezkedésük sikerét azonban minden egyes korabeli magyar kormány gátolni próbálta – más-más eszközökkel.
Az 1930-as években a rendőrség politikai nyomozóosztályának nagyságrendekkel több munkát adott az egyre terebélyesedő nyilas mozgalom – amelynek az évtized közepére több tízezer, 1939-re több százezer híve volt –, mint az országban fellelhető néhány száz illegális kommunista.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.